Enerji Bakanı Dönmez: Dünyanın en büyük ikinci nadir toprak elementi rezervini keşfettik

AK Parti’nin Eskişehir 1. sıradan milletvekili adayı gösterdiği Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, partisinin kentteki aday tanıtım toplantısına katıldı.

Buradaki konuşmasında Eskişehir’de çok önemli enerji projeleri yürüttüklerini, dünyanın en büyük ikinci nadir toprak elementleri rezervini bu topraklarda keşfettiklerini söyleyen Dönmez, “Burada sadece ham madde üretimi yapmayacağız. Yıllık 570 bin ton nadir toprak elementi işleyecek bir tesisi de Eskişehir’imize kazandıracağız inşallah” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin ilk pilot lityum tesisini Eskişehir’in Seyitgazi ilçesi Kırka mevkisinde kurduklarını hatırlatan Dönmez, bu yıl aynı bölgede tam kapasite çalışacak lityum tesisinin de temelini atacaklarını dile getirdi.

Doğalgazda gelecek hafta yeni bir dönemi başlatacaklarını aktaran Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü: “20 Nisan’da Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılımlarıyla Karadeniz gazını karaya getireceğiz. O gün milletimize inşallah iki bayramı bir arada yaşatacağız. Dünyada, Türkiye’den başka derin denizde keşfedilen gazı 3 yıl gibi kısa bir sürede karaya taşıyan başka bir ülke yok. Doğruya doğru, bu iş liderlik işi. Doğruya doğru, bu iş vizyon işi, azim, kararlılık ve inanç işi. O yüzden diyoruz ki ‘Doğru adımlarla yola devam.’ İnşallah Türkiye, bugün geldiği noktanın çok daha ötesine gidecek. 14 Mayıs bunun işaret fişeği olacak. 20 yılda dev adımlar attık ve şimdi bu adımların meyvelerini toplama zamanı. Biz birilerinin siyasi ihtirasları uğruna 20 yılda abat ettiğimiz, imar ettiğimiz Türkiye’yi talan etmelerine izin vermeyeceğiz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir