Gazze’de mahsur kalan ABD vatandaşı Biden hükumetine dava açtı

AA

İsrail’in Hamas baskınını gerekçe göstererek Gazze’ye başlattığı işgal hareketi, 10 bin kadar sivilin ölümüne, 30 binden fazlasının yaralanmasına ve 1.5 milyon Filistinlinin yerlerinden edilmesine neden oldu.

Çatışmalar nedeniyle birçok yabancı ülke vatandaşı da Gazze’de mahsur kaldı.

ABD hükümeti, Müslüman kökenli vatandaşlarının kurtarılmasında çifte standart uygulamakla suçlanıyor.

Filistinli ABD vatandaşı kadın, Biden hükümetini dava etti

San Francisco’daki Federal Mahkemesine açılan davanın ardından kadının avukatı Ghassan Shamieh, mahkeme binası önünde basın toplantısı düzenledi.

Shamieh, güvenlik gerekçesiyle ismini açıklamadığı 81 yaşındaki müvekkilinin, Gazze’yi ziyaret ettiği sırada diğer yüzlerce Filistinli Amerikan vatandaşı gibi İsrail saldırıları altında mahsur kaldığını belirtti.

“ABD Anayasası’nda eşit koruma hakkı ihlal ediliyor”

Davanın, ABD Dışişleri ve Savunma bakanlıklarına karşı, müvekkilini ve Gazze’de mahsur kalan tüm Amerikan vatandaşlarının eve geri getirilmesi amacıyla açıldığını kaydeden Shamieh, “ABD hükûmetinin, Şeridi’ndeki her bir Amerikan vatandaşını derhal ve güvenli bir şekilde tahliye etmesini talep etmek için buradayız.” dedi.

Shamieh, ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarının, Filistinli Amerikalıları kuşatma altındaki Gazze’den tahliye etmeyerek ABD Anayasası’nda Beşinci Değişiklik kapsamındaki vatandaşların “eşit korunma hakkını” ihlal ettiklerini dile getirdi.

Doğduğu evi ziyaret ettiği Gazze’de mahsur kaldı

Müşteki kadının torunu Sayed Bseiso da basın toplantısında, California’nın Daly City şehrinde yaşayan ve 30 yıl sonra ilk kez doğduğu evi ziyaret için Gazze’ye giden büyükannesinin İsrail saldırıları altında mahsur kaldığına ve sağlık durumunun da iyi olmadığına dikkat çekti.

Bseiso, ABD hükumetinin ABD vatandaşlığına rağmen “kendi aile üyelerinden birini zor durumda bırakmasından” hayal kırıklığına uğradıklarını vurgulayarak “Ona ulaşacak kadar şanslı olduğumuzda, tahliye edildiğinde kendisi için çok geç olacağından korktuğunu anlatıyor.” diye konuştu.

79 ABD vatandaşı tahliye edildi, 400’ü daha Gazze’de

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, gazetecilere yaptığı açıklamada, dün itibarıyla en az 79 Amerikalının Refah Sınır Kapısı’ndan Mısır’a tahliye edildiğini, hala Gazze’de olduğu tahmin edilen yaklaşık 400 ABD vatandaşının ise bölgeden çıkarılmasının ne kadar süreceğinin bilinmediğini kaydetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir