İş Görüşmesinde Yüksek Maaş Talep Eden Kadınların Reddedilme İhtimali Erkeklerden Daha Yüksek!

Günümüzde kadınların iş dünyasındaki yeri artmış olsa da dertleri bitmiş değil! Daha iş görüşmesi sürecindeyken cinsiyetçi bariyerlere takılan kadınların yüksek maaş talep edince reddedilme olasılıklarının da yüksek olduğu ortaya çıktı. Yani erkekler yüksek maaş talep ettiğinde kadınlara kıyasla daha kolay onaylanıyorlar. O zaman yapılan anketin detayları için sizi şöyle alalım! ?

Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articl…

Kadınların iş dünyasında erkeklerle eşit şartlara sahip olma talepleri halen bir mücadele konusu.

Geçmişe kıyasla kadınların çalışma hayatındaki yeri daha iyi hale gelmiş olsa da sorunlar yok değil. Pew Research Center’ın Şubat ayında yaptığı araştırma da bu sorunlardan birine işaret ediyor. Gelin detayları inceleyelim. ?

Erkekler de kadınlar da çoğu zaman iş görüşmeleri sırasında teklif edilenden daha yüksek maaş talep etmeyi es geçiyor.

Ancak araştırmaya göre daha yüksek maaş almak isteyenler arasında kadınların reddedilme oranı erkeklere kıyasla daha yüksek! 5 bin 500 çalışanla yapılan anketlerde yüksek maaş talep edenler arasında kadınların reddedilme oranı yüzde 38’ken erkeklerinki yüzde 31 olarak ölçüldü.

Ayrıca ABD’de yapılan araştırmaya göre erkeklerin kazandığı her 1 dolara karşılık kadınlar sadece 83 sent alıyor!

Bu oran siyahi kadınlarla kıyaslanınca daha da kötü bir hale geliyor. Pew Research Center’ın yaptığı ankette çalışanların aldıkları maaştan memnun olup olmadıkları sorulduğunda kadınların sadece yüzde 36’sının erkeklerin ise yüzde 42’sinin memnun olduğu ortaya çıktı. Ayrıca genç çalışanların yüksek maaş talep etmek konusunda çok daha çekingen oldukları da kaydedildi.

ABD’de maaş bilgisine dair şeffaf olma ve cinsiyetler arası maaş farklarını azaltma yönünde çaba gösterilse de ayrımcılığın önüne geçilmiş değil.

Yine de çoğu işveren iş ilanlarına maaş aralıklarını gösteren listeler eklemeye başlamış durumda. Bu sayede iş arayışında olan insanlar başvurmadan önce kendi kriterlerine göre pozisyonu değerlendirme şansı elde ediyor. Umarız bu konu küresel olarak da benimsenir ve kadınlar hak ettikleri karşılığı alırlar.

Bu konuda siz neler düşünüyorsunuz? Haydi yorumlara! ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir