Mart Ayında Açıklanacak En Düşük Emekli Maaşı Ortaya Çıktı: Yıllardır Uygulanan Sisteme Göre Emekli Maaşları Bu Seviyeye Çıkacak

AKP, ilk olarak yüzde 42.57 oranında açıkladığı SSK ve Bağ-Kur zammını, gelen tepkilerin ardından yükseltmiş ve tüm emekli statüleri için yüzde 49.25 oranında artışa gidildiğini duyurmuştu.

Geçtiğimiz yıllarda emeklilerin kök maaşlarına yapılan artış oranının üzerine çıkaran, en düşük emekli aylığı alanlara seyyanen zam yapan hükümetin, bu yıl taban aylığa yalnızca yüzde 33.34 oranında zam kararı alması milyonlarca emeklide şaşkınlık yaratırken, kararın gerekçesi olarak 31 Mart’ta yapılacak seçimler gösterildi.

MART AYINDA EMEKLİYE SEYYANEN ZAM GELECEK

Geçtiğimiz yıl 14 Mayıs seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile en düşük emekli maaşı 5 bin 500 TL’den 7 bin 500 TL’ye yükseltilmişti. Uzmanlar, bu yıl da benzer bir artışa kesin gözüyle bakarken, seyyanen zam nedeniyle en düşük emekli maaşına yapılan yeni yıl zammının sınırlı tutulduğunu belirtti.

Peki mart ayında emeklilere ne kadar seyyanen zam yapılacak? Bir başka deyişle, seçim öncesi yapılacak değişiklik sonrası en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Bu soruların cevaplarını geçtiğimiz yılın verilerinde bulmak mümkün.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Kulislerde her gün farklı rakamlar konuşuluyor olsa da, emekli maaşlarının hesaplanmasında somut verilerden yola çıkmak en isabetli yöntem olmakta. Yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti 17 bin 2 lira olarak açıklayan AKP iktidarı, geçtiğimiz yıllarda uyguladığı “çarpan oranı” dikkate alındığında, seyyanen zam ile emekli maaşlarını benzer oranlara yükseltmeye hazırlanıyor.

2015 yılından önce asgari ücretin üzerinde bulunan en düşük emekli maaşı, AKP döneminde adeta pul haline gelirken, geçtiğimiz yılların taban aylığının asgari ücrete oranı ile yeni yılda yapılacak zam hakkında tahminde bulunmak mümkün.

Son olarak 14 Mayıs 2023 tarihli seçimler öncesinde Erdoğan’ın açıklaması ile mart ayı itibarıyla en düşük emekli maaşı 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya çıkarılmıştı. Yapılan değişiklik öncesi asgari ücretin yüzde 69’una denk düşen en düşük emekli maaşı, seyyanen zam sonrası yüzde 88 oranına çıkarılmıştı.

GEÇEN YILIN ORANI UYGULANIRSA EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 5 BİN TL ARTACAK

Bu yıl asgari ücretin 17 bin 2 lira olduğu dikkate alındığında, mevcut en düşük emekli maaşı şu anda bu oranın yalnızca yüzde 58.8’ine denk düşüyor. Tarihin en düşük seviyesi olan bu rakam, seçim öncesi emeklileri ayağa kaldırırken, AKP’nin geçtiğimiz yıl yapmış olduğu orana benzer bir adım atması halinde en düşük emekli maaşı 14 bin 950 TL’ye yükselmiş olacak.

Bu oran, aynı zamanda 31 Mart öncesinde en düşük emekli maaşlarına 5 bin TL seyyanen zam yapılacağının sinyali olarak yorumlanırken, mart ayının ilk haftasında Erdoğan tarafından kesinleşen zam oranının duyurulması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir