TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ: Benim alnım ak, başım dik

TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ, Can Atalay hakkındaki kararın birleşimi yönetirken okunmasına yönelik eleştirilere ilişkin, “Benim alnım ak, başım dik. Kim ne derse desin Anayasa’ya, yasalara, İçtüzüğe sadakatle yoluma devam edeceğim. Beni itham ederek beni yolumdan, davamdan, Anayasa ve yasaları uygulamaktan kimse alıkoyamaz” dedi.

Önceki gün TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkındaki, Gezi davasında 18 yıl hapse mahkûm edildiğine ilişkin karar TBMM Genel Kurulu’nda okunmuştu. Meclis’te bir ilk yaşanarak Anayasa Mahkemesi’nin iki kez bu konuda hak ihlali kararı vermiş olmasına rağmen Genel Kurul’da TBMM Başkanvekili Bozdağ tarafından karar okunarak Atalay’ın milletvekilliği düşürülmüştü.

AA’nın aktardığına göre Bozdağ, TBMM Genel Kurulunun açılışında 3 milletvekiline gündem dışı söz verdi.

Bozdağ: Dün yapılan işlem Anayasa’ya uygun

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, İyi Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta ve Saadet Partisi Grup Başkanvekili Bülent Kaya‘nın Genel Kurul’da dün okunan Yargıtay 3. Ceza Dairesinin Can Atalay hakkındaki yazısının “yokluğunun tespitine” dair bir önerileri olduğunu belirten Bozdağ, söz konusu dilekçeyi işleme almadığını söyledi. Bozdağ, “Dün yapılan işlem Anayasa’ya uygun ve Anayasa’nın uygulaması şeklindedir. Tekemmül etmiş, tamamlanmış bir işlemdir. Bu nedenle bu dilekçeyi işleme alamıyorum” diye konuştu.

Saadet Partisi Grup Başkanvekili Kaya ve CHP Grup Başkanvekili Günaydın’ın, usul tartışması açılmasını istemesi üzerine de Meclis Başkanvekili Bozdağ, usul tartışması açarak lehte ve aleyhte olmak üzere 4 milletvekiline söz verdi.

Zengin: Anayasa fırlatmak için değildir, okunmak içindir

Lehte söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, dün Genel Kurul’daki tablonun Türkiye’yi rahatsız ettiğini belirterek TBMM’nin tavrının herhangi bir yargı kurumunun tarafını tutmak yönünde olmaması gerektiğini söyledi.

Zengin, “‘Genel Kurul’da bunu duymadık, duymadığımız için yok hükmündedir’ deniliyor. Zaten duyulmaya dair bir irade yoktu” ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanvekili Bozdağ’a Anayasa kitapçığı fırlatıldığını belirten Zengin, “Anayasa fırlatmak için değildir, okunmak içindir” dedi.

Zengin, dün Genel Kurul’da AKP’li milletvekillerine DEM Partisi Mersin Milletvekili Perihan Koca Doğan‘ın “katil” diye bağırdığını anlatarak şöyle devam etti:

“Bir grup milletvekili Meclisi terörize ederek iş çıkarabileceğini zannediyor. Meclisin asli dili kelimelerdir. Meclisin asli dili hukuktur. Dün burada yapılan da Anayasaya uygun bir eylemdir. Her şey hukuk zemininde varlık kazanmıştır.”

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, İçtüzük’te Yargıtay tarafından kesinleşmiş bir karar hakkında “Meclis, Anayasa Mahkemesinin kararını beklemelidir” gibi bir hüküm yer almadığını belirterek “Meclisin yaptığı işlem son derece açıktır ve hukuka uygundur. Bunun Anayasa’ya, İçtüzüğe aykırı olduğunu çıksın Anayasa’dan bir cümle okuyarak bir tane babayiğit buradan okusun biz de dinleyelim” diye konuştu.

Bülbül: Anayasa Mahkemesi haddini, hududunu aştı

Anayasa Mahkemesi’nin haddini, hududunu aştığını dile getiren Bülbül, “Anayasa Mahkemesi kendini bir temyiz makamı olarak görmüştür” değerlendirmesini yaptı.

“Anayasa Mahkemesi üyelerini de Yargıtay üyelerini de siz atadınız”

CHP Grup Başkanvekili Günaydın ise TBMM’de konuşma yapma ölçüsünün babayiğitlik değil, hukuka uygun bilgi sunmak olacağını belirtti.

Anayasanın 83. maddesini okuyan Günaydın, “Demek ki bu işler babayiğit olmakla değil, Anayasa’yı iyi bilmekle oluyor” dedi.

Günaydın: AYM ve Yargıtay üyelerini siz atadınız, atadığınız adamlar kapışıyor

Günaydın, “Anayasa Mahkemesi üyelerini de siz atadınız, Yargıtay üyelerini de siz atadınız. İki mahkeme arasında, atadığınız adamlar kapışıyor, utanmadan bunu sorun haline getiriyorsunuz” ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanvekili Bozdağ’ın İçtüzüğün 68. maddesine göre dün birleşimi kapattığını anlatan Günaydın, “Burada stenograflar not edemezken, katibin söylediğini kimse duyamazken sükunet sağlanamamışken nasıl okuttu bu kararı?” diye sordu.

Saadet Partisi Grup Başkanvekili Kaya ise gerekçe uydurmanın bir kararın hukuki olacağı anlamına gelmeyeceğini belirterek en kötü kararın bile altında hukukçuların gerekçeleri olduğunu söyledi.

Kaya, Yargıtay 3. Ceza Dairesinin kararının Meclis Genel Kurulunda okunmasını, darbe bildirilerinin TRT’de okunmasına benzetti.

Güler: Başörtüsü zulmüne uydurma gerekçeyle alkış tutanlar hukuk dersi veremez

AK Parti Grup Başkanı Güler, Anayasanın 138. maddesindeki “Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez.” hükmüne işaret ederek “Yani arkadaşlar diyor ki; ‘Anayasamızın 138. maddesinin son fıkrasını kaldırın, görmeyin. Yargıtay kesin hükmünü görmeyin,’ Neden? ‘Bizim şu anda bu işimize geliyor.’ Klasik CHP tavrı işte” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir hukuk devleti olduğunun altını çizen Güler, “90’lı yıllarda başörtüsü zulmüne, bırakın kanun, bırakın yönetmelik bir uydurma gerekçeyle alkış tutanlar; 367 meselesinde bırakın kanun, bırakın yönetmelik, ‘411 el kaosa kalktı’ derken alkış tutanlar, bizlere hukuk dersi veremez” diye konuştu.

DEM Grup Başkanvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, DEM Partisi Mersin Milletvekili Doğan’ın “katil” dediğinin tutanaklarda yer almadığını söyledi.

Bunun üzerine söz alan AKP Grup Başkanvekili Zengin, Genel Kurul kapandıktan sonra DEM Partisi Mersin Milletvekili Doğan’ın defalarca “katil” diye bağırdığını belirterek kapandıktan sonra da Genel Kurulda kayıtlara devam edilmesini önerdi.

CHP Grup Başkanvekili Günaydın, Zengin’in önerisine katıldıklarını dile getirdi.

Meclis Başkanvekili Bozdağ, konuşmaların ardından tutumunda bir değişiklik olmadığını belirtti.

Bozdağ: Belli ki Can Atalay unutuldu, Bekir Bozdağ üzerinden bir şey yapılıyor

TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ, Genel Kurulda dünden bu yana şahsına haksız ithamlar yapıldığını; kürsü masumiyeti ve tarafsızlığı nedeniyle bunlara cevap veremediğini kaydetti.

Tartışmaların sürekli tekrarlandığını ifade eden Bozdağ, “Belli ki Can Atalay unutuldu, Bekir Bozdağ üzerinden bir şey yapılıyor. Bir defa şunu söyleyeyim; FETÖ terör örgütü elebaşı Fethullah Gülen terörist başıdır, bir terör örgütünün yöneticisi, kurucusudur, eli kanlı bir katildir. Ben bunu defalarca hem medyada hem burada söyledim ama 2011’de, 13 sene önce söylenmiş bir sözü sürekli getirip benim daha sonra söylediklerimi yok saymak, büyük bir haksızlıktır” diye konuştu.

“FETÖ ile mücadele konusunda ortaya koyduğum iradenin zekatı yeter”

“Benim ne yaptığım ortada”

Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

Artık bu konuda konuşmayacağını, kendisine iftira edenlerle hukuk önünde hesaplaşacağını belirten Bozdağ, sözlerini şöyle bitirdi:

“Benim CHP’li çok dostlarım var; DEM Parti’den, İyi Parti’den, MHP’den, Saadet’ten beni öğrenciliğimden beri tanıyanlar var. benim hayatımın her anını bilenler var. O şahitlere de sorun, Bekir Bozdağ’ı size anlatırlar, terör örgütleri karşısında nasıl bir tavır karşısında olduğumu size söylerler. Biz terörün de teröristlerin de terör örgütlerinin de Amerika’nın kucağında oturup bu memlekete meydan okuyan herkesin de karşısındayız, karşısında olmaya devam edeceğiz.”

Güncellenecek…

TBMM tarihinde bir ilk; Anayasa Mahkemesi kararlarına rağmen Can Atalay’ın milletvekilliği düşürüldü!

TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkındaki, Gezi davasında 18 yıl hapse mahkûm edildiğine ilişkin kararın TBMM Genel Kurulu’nda okundu. Meclis’te bir ilk yaşandı ve Anayasa Mahkemesi’nin iki kez bu konuda hak ihlali kararı vermiş olmasına rağmen Genel Kurul’da Can Atalay kararı okunarak milletvekilliği düşürüldü. Genel Kurulu yöneten TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ‘a, kararı okuduğu sırada Anayasa kitapçığı fırlatıldı.
 
Kararın okunmasının hemen ardından TBMM internet sitesinde yer alan, “Milletvekilliği Sona Erenler” sayfasına Can Atalay da eklendi. 
 
 

Can Atalay’dan ilk açıklama

Vekilliğinin düşürülmesi kararının ardından Atalay’dan ilk açıklama geldi. Atalay, Seçilmiş Hatay Milletvekili sıfatıyla yayınladığı açıklamada, “Anayasa’nın açık; hiçbir kuşkuya yer bırakmayan hükümlerine karşın seçilmiş Hatay milletvekilinin milletvekilliğini ‘düşürdüler.’ Türkiye, bu kuralsızlık, hukuksuzluk deli gömleğine sığmayacak. Hep beraber göreceğiz” dedi.

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU YAZDI – AYM kararına uymayan Yargıtay’ın dediği oldu: Anayasaya uyulmadı, TİP milletvekili Can Atalay’ın vekilliği düşürüldü, AYM kılını bile kıpırdatamadı

TIKLAYIN – Can Atalay’dan ilk açıklama: “Kuralsızlık, hukuksuzluk deli gömleğine sığmayacak, hep beraber göreceğiz”

TIKLYIN – TBMM Genel Kurulu toplandı | “TBMM, Anayasaya uymayan bir kurum durumuna düşecek; bugün Can Atalay kararını okutmayın!”
 
TIKLAYIN -TBMM tarihinde bir ilk; Anayasa Mahkemesi kararlarına rağmen Can Atalay’ın milletvekilliği düşürüldü!
 
TIKLAYIN – Erkan Baş’tan Bekir Bozdağ’ın Atalay kararını okumasına: Mafyada böyle yaparlar, bazen suçlu olduğunu bildiklerini yanlarında tutarlar ve en pis işleri onlara yaptırırlar
 
TIKAYIN – Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine tepki yağdı | “Özgürlüğünü çalanlar, milletvekilliğini de çaldı!”
 
TIKLAYIN – Karar yokluğunda okundu: Meclis Başkanı Kurtulmuş, Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesine sessiz kaldı, gündemi BAE ziyareti oldu!
 
TIKLAYIN – Anayasa Hukukçusu Özsoy, Can Atalay kararını yorumladı: Kimse anayasadan almadığı yetkiyi kullanamaz, Türkiye tarihinde örneği yok; anayasayı tasfiye edecekler!
 
TIKLAYIN – Can Atalay’ın avukatları tekrar AYM’ye gidecek: Yargıtay üyeleri Meclis’i de suça ortak etti, rehine pazarlığı gibi kullanıldı!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir