Yürekleri yakan fotoğraf

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat tarihinde art arda 7.7 ve 7.6 şiddetinde meydana gelen depremler, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ olmak üzere 11 ilde büyük bir yıkıma sebep oldu. 50 binden fazla vatandaşımızın hayatını kaybettiği depremlerden en çok etkilenen bölgelerden biri de Hatay’ın Antakya ilçesi oldu. İlçede binlerce vatandaş hayatını kaybederken on binlerce kişi de yaralandı.

Hatay’daki hasar tespit çalışmalarının tamamlanmasının ardından ağır bilanço ortaya çıktı.

Korkunç felaket nedeniyle 13 bin 517 yıkık ve 8 bin 162 acil yıkılması gereken yapı olduğu belirlenen çalışmalarda, 67 bin 346 binada ağır hasar meydana geldiği öğrenildi.

Depremler en çok Antakya, Kırıkhan ve Hassa’yı vurdu. Antakya’da 6 bin 369 yapı “yıkık” olarak kaydedilirken, acil yıkılması gereken 3 bin 734 bina, ağır hasarlı olarak da 21 bin 830 yapı saptandı.

YÜREKLERİ YIKAN FOTOĞRAF

Enkaz çalışmalarının tamamlanmasının ardından Antakya merkezden gelen fotoğraf ise yürekleri yaktı. Fotoğrafta Asi nehri ve yanında kalan Cebrail mahallesi görülüyor.

Evlerin çoğunun yıkıldığı mahalle terkedilmiş bir harabeyi andırıyor. 64 gün önce bu sokaklarda çocukların oynadığı, Şimdi yerinde olmayan evlerde ailelerin yaşadığı düşünülünce acı bir kez daha katlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir