Ajet Kerem Sarp’a emanet

Havacılık uzmanı, duayen gazeteci Uğur Cebeci, Hürriyet Gazetesi’ndeki köşesinde Anadolujet’in yeniden yapılanmasını ele aldı. Yazının ilgili bölümü şöyle.

Adı artık Ajet. Düşük maliyetli bir havayolu olacak. Şimdilerde biraz arada kalmış bir havayolu. İşin başına Kerem Sarp getirildi. Eli serbest bırakılırsa sanırım yepyeni bir havayolu doğar. Fiyat politikası da doğru ayarlanabilirse başarı ihtimali giderek yükselir.
Türk Hava Yolları’nın alt markası Anadolujet- Ajet adıyla yeniden yapılanacak. İlk iş olarak şirketin başına THY Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kerem Sarp getirildi.
Ama Mart 2024’e kadar, Kerem Sarp THY Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı’nı sürdürecek. Sonra Genel Müdür olarak Ajet’in başına geçecek.
Genç ama tecrübeli, yaratıcı, yüksek iş disiplinine sahip bir adam Kerem. 47 yaşında. Finans ve muhasebe okumuş. Çeşitli şirketlerde çalıştıktan sonra 2005 yılında THY ailesine katılmış. Ve hızla yükselmiş. Evli, iki çocuk babası ve iyi derecede İngilizce biliyor. Tek kusuru fazla sakin. Bunun havacılıkta karar verme aşamasında faydaları da var tabii.

KUYRUK RENGİ DEĞİŞMELİ
Kerem Sarp şimdi Anadolujet’i yeniden yaratacak. Bugüne kadar imaj ve yapılanmayla ilgili ne çalışmalar yapıldı, bilmiyorum. Yani açıklanmadı. Ekipler falan ayrılacak mı? Logo ve renk değişecek mi? Bunu da bilmiyoruz. Ama şu gerçekler göz ardı edilmemeli:
– Bu kuyruğuna mürekkep dökülmüş duygusunu veren aşırı ciddi lacivertten vazgeçilmeli. Başarı kazanmış düşük maliyetli taşıyıcıların hepsinin canlı renkleri ve uçak tasarımları var.
-Artık Ajet diyelim, uçakları havalanırken, inerken, güneş ışığı yansırken Cathay Pasific uçağı sanılıyor. Dar gövde olduğu anlaşılınca Anadolujet olduğu da fark ediliyor.
– Bu renk yüzünden filoya katılan yeni nesil uçaklar bile sıradan görünüyor. B737MAX’ler, A321neo’lar bile ezik duruyor.
– Kokpit ve kabin ekibi üniformaları değişmeli. Eğer ekipler ayrılacaksa iyice farklı bir şirket yapılmalı.
– Uçakların gövdeleri boş gidip geliyor. Hadi boya ağır gelebilir ama özel çıkartmalarla Türkiye’nin özel yerlerinin fotoğrafları gövdeye konulabilir. Bunun için fotoğraf sanatçılarımızla bir yarışma da yapılabilir.
– Düşük maliyetli bir havayolu olacağına göre uçak içinde satılacak ikramlarda çok farklı bir konsept yaratılabilir. Kap-kacaktan ambalajlara kadar bir dizi yeniliğe gidilmeli.
– Ajet adı bana bir uçuş okulu ya da yakıt gibi şeyleri hatırlatıyor. Bire bir olmasa da heyecan verici bir ad değil. Belki üzerinde yeniden düşünmek gerekir.
– Yeni bir fiyat uygulamasına gidilmeli. Hem daha ucuz hem de rakipleriyle daha yolun başında üste çıkan bir öncelik tanınmalı.
– Filoya daha küçük gövdeli, operasyon maliyetleri daha düşük uçaklar katılmalı. Hep koca koca gövdelerle küçük Anadolu kentlerine inmenin masraflı maliyetinden kaçınmalı.

Evet, daha birçok madde sıralanabilir. Ama Mart’ı beklemek gerekiyor. Galiba Mart ayında THY yapısında daha da farklı büyük değişiklikler olacak. Bu arada Ajet için şimdiye kadar yapılanlar belki bıraz daha ortaya çıkacak.
Neyse beklemek lazım. Şirketin Genel Müdürü Kerem Sarp doğru isim.Özgür hareket etmesi, yaratıcılığını rahat kullanabilmesi, elinin kolunun tutulmaması sağlanmalı.

THY’yi unutup serbestçe uçması lazım.

Ne kadar olur-olmasına izin verilir, bilmiyorum.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir